میکروتیک چیست؟

میکروتیک نام یک شرکتی است، که در کشور “لتونی” ( Latvia)  ( واقع در شمال اروپا )، در سال ۱۹۹۶ جهت تولید تجهیزات مخابراتی، شبکه رایانه ای و ISP های بی سیم ( Wireless ISP ) تأسیس گردید. به نقل از شرکت میکروتیک ، این شرکت تا به امروز در عرصه های مختلفی در زمینه شبکه، مخابرات و اینترنت، صاحب محصول و خدمات می باشد.

سیستم عامل میکروتیک

مهمترین محصول MikroTik ، سیستم عامل میکروتیک یا MikroTik RouterOS می باشد. همانطور که از نام آن پیداست، این محصول در واقع یک سیستم عاملی است که وظیفه ی مسیریابی ( Routing ) در شبکه های انتقال داده را برعهده دارد. هسته و پایه ی این سیستم عامل با استفاده از لینوکس (  Linux ) پیاده سازی شده است.

یکی از ویژگی های مهم و اصلی این محصول، آن است که علاوه بر اینکه بر روی رایانه های معمولی و خانگی قابلیت نصب را داراست، بلکه بصورت پکیج های نرم افزاری-سخت افزاری نیز ارائه می گردد. این ویژگی یکی از پارامترهای متفاوت و کاربردی محصول میکروتیک می باشد.

تاریخچه ی اصلی محصولات میکروتیک به شرح زیر می باشد.

نسخه ی نرم افزاری ( اولیه) MikroTik که فقط بصورت یک بسته ی نرم افزاری یا سیستم عامل طراحی شده بود، در سال ۱۹۹۷ توسط شرکت میکروتیک وارد بازار گردید. این سیستم عامل یک پکیج گسترده در زمینه ی کنترل و راه اندازی انواع شبکه های انقال داده را ارائه می نماید.

روتربرد میکروتیک

در سال ۲۰۰۲، اولین محصول سخت افزاری نرم افزاری این شرکت به نام روتربرد ( RouterBOARD ) در جهان ارائه گردید. این محصول در تمام نقاط جهان بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد که نشان از توانایی و کاربردی بودن MikroTik RouterBOARD دارد.

 

در آخر، میکروتیک را می توان جزء دستگاه های Routing یا مسیریاب های قوی قرار داد و که کاملاً قابل رقابت با دستگاه های مسیربای تولیدی در شرکت سیسکو می باشد. همچنین دارای قابلیت‌ های ویژه و منحصر به فرد می‌باشد. از جمله قابلیت‌ های میکروتیک می‌توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 

  • Routing یا مسیریابی
  • Firewall یا دیوار آتش قدرتمند
  • Wireless یا بی سیم
  • DHCP Protocol یا پروتوکل DHCP
  • NAT and Proxy Server

و بسیاری موارد دیگر که در ادامه برای شما توضیح داده می شود. لطفا مقالات ما را دنبال نمایید.

 

درباره مدیریت سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *